Rekuperacja Kraków
Rekuperacja jest systemem wentylacji odbywającym się za pomocą urządzenia zwanego rekuperatorem. To on odpowiada, za wymianę powietrza wewnątrz budynku. Nie tylko dostarczając świeże i przefiltrowane, ale również ogrzane, co przyczynia się do znacznej obniżki utraty ciepła.
Rekuperacja – wentylacja z odzyskiem ciepła
Często odzysk ciepła jest koronnym argumentem przemawiającym za montażem rekuperacji. Szczególnie nowe budownictwo, które jest o wiele szczelniejsze od domów z minionych dekad, ma utrudniony przepływ powietrza. Izolacja przegród budowlanych oraz szczelne okna i drzwi, zmuszają właścicieli do wietrzenia mieszkania za pomocą tradycyjnego otwierania okien. W zimie wiąże się to z ogromnymi stratami ciepła, co jest niezwykle kosztowne. W lecie, szczególnie jeśli mieszkamy w mieście, takie praktyki przyczyniają się do wpuszczania do wnętrza budynku wielu zanieczyszczeń. Rekuperacja, czyli inaczej wentylacja mechaniczna pozwala wyeliminować oba z problemów. Dzięki tak zwanemu odzyskowi ciepła instalacja nawiewno-wywiewna pozwala znacząco ograniczyć koszta ogrzewania.
Budowa wentylacji mechanicznej
Instalacja rekuperacji wiąże się ze sporą ingerencją w projekt budowy. Co zatem warto wiedzieć o jej budowie przed zdecydowaniem się na jej montaż?
Czerpnia – urządzenie to służy do zasysania świeżego powietrza. Najlepszym miejscem na montaż czerpni jest zewnętrzna ściana budynku. Idealnie jeśli jest to ściana nawietrzna. Warto też umiejscowić ją, tak by mieć do niej stosunkowo łatwy dostęp w celu konserwacji. Ważne natomiast jest, by znajdowała się ona z dala od okien.
Wyrzutnia – jak łatwo się domyślić, wyrzutnia służy do zasysania powietrza z wnętrza budynku i wyrzucania go na zewnątrz. W budowie przypomina czerpnie i również zaleca się, by jej lokalizacją była zewnętrzna ściana domu. Pamiętajmy jednak, że jeżeli jest to ta sama ściana, na której znajduje się czerpnia, odległość między nimi powinna wynosić co najmniej półtora metra. Instalatorzy zalecają umieścić ją z dala od okien sypialni, gdyż może generować niewielki hałas.
Centralna wentylacja – zależna jest ona od budowy budynku, jego przeznaczenia czy przewidywanej ilości czasu pracy rekuperatora. Biorąc pod uwagę te oraz wiele innych składowych, inwestor wraz z projektantem dokonują wyboru najbardziej optymalnego rozwiązania.
Kanały wentylacyjne – to nimi powietrze jest wsysane oraz zasysane w celu wentylacji budynku.
Jeżeli rozważasz montaż rekuperacji w swoim domu w Krakowie bądź okolicy, to dobrze umówić się na rozmowę z instalatorem w celu uzyskania dalszych niezbędnych informacji. Pozwoli, to rozwiać dręczące pytania i wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnego budynku.