Magazyny energii
Magazyny energii Ziterm
Odnawialne źródła energii nie są już dziś wyzwaniem pod względem sposobu ich pozyskiwania, ale raczej – sposobów przechowywania. Systemy magazynowania energii elektrycznej są niezbędne do korzystania z wytworzonej energii w sposób zgodny ze zmieniającymi się w ciągu doby potrzebami jej użytkowników. Wydajność Instalacji produkujących energię ze źródeł odnawialnych (np. elektrownie wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne) jest uzależniona od warunków atmosferycznych, a zainstalowanie magazynu energii pozwala jego właścicielowi decydować o tym, kiedy skumulowana energia zostanie użyta.
Dlatego też zainteresowanie magazynami energii, zarówno wśród użytkowników indywidualnych, jak i przedsiębiorców, wciąż rośnie. Odpowiedzią na ich potrzeby jest nasza kompleksowa oferta.
Odnawialne źródła (instalacje fotowoltaiczne) wymagają magazynowania energii
Coraz więcej klientów decyduje się na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej, ponieważ w pewnym zakresie daje ona szansę na osiągnięcie niezależności energetycznej, obniżenie rachunków oraz zapewnia zasilane awaryjne w przypadku problemów ze strony lokalnego dostawcy.
Produkowana dzięki instalacji fotowoltaicznej energia, charakteryzuje się jednak dużą zmiennością, ze względu na niestabilność warunków atmosferycznych oraz zróżnicowany stopień ekspozycji paneli na słońce w ciągu dnia. Zmienne jest również zapotrzebowanie na energię, dlatego nie sposób jest wykorzystywać ją na bieżąco – mieszkańcy gospodarstw domowych potrzebują jej zwykle szczególnie rano lub wieczorem, a nie wtedy, gdy przebywają poza domem.
Magazyny energii pod tym względem zapewniają im elastyczność – dzięki magazynowi energii, możliwe jest wykorzystanie skumulowanej nadwyżki energetycznej (np. podczas awarii miejskiej sieci i przerw w dostawie energii elektrycznej ) dokładnie wtedy, gdy użytkownik najbardziej tego potrzebuje.
Czym są magazyny energii?
Magazyn energii umożliwia magazynowanie wyprodukowanego prądu w sytuacji, gdy produkcja energii elektrycznej np. przez istniejącą instalację fotowoltaiczną jest wyższa niż jej realne zużycie. Magazynowanie energii fotowoltaicznej pozwala wykorzystać nadwyżkę wtedy, gdy jest niezbędna.
Nowoczesne magazyny energii umożliwiają więc przechowywanie energii wyprodukowanej – w przypadku, gdy właściciele instalacji fotowoltaicznych nie posiadają magazynów energii współpracujących z odnawialnymi źródłami energii, nadwyżkę wyprodukowanego prądu muszą oddać do publicznej sieci energetycznej. Dzięki magazynowi energii, właściciel ma do dyspozycji całą energię na swój użytek.
Magazyny energii zwiększają także niezależność – właściciele, którzy zdecydowali się na zakup magazynu energii, są zabezpieczeni na wypadek awarii sieci energetycznej i przerw w dostawach energii. To duży atut dla gospodarstwa domowego, ale jeszcze większy dla przedsiębiorstw, w których niespodziewane awarie generują ogromne straty.
Rodzaje magazynów energii
Magazyny energii opisuje się przy użyciu dwóch parametrów: mocy i pojemności. Na rynku dostępnych jest 5 rodzajów technologii magazynowania energii:
- Mechaniczne w postaci elektrowni szczytowo-pompowych, energii kinetycznej koła zamachowego czy magazynów sprężonego powietrza.
- Elektrochemiczne – to wszelkie akumulatory i baterie umożliwiające ładowanie.
- Chemiczne – oparte o energię pozyskiwaną z odwracalnych reakcji chemicznych.
- Termiczne – magazynowanie ciepła jawnego lub utajonego.
- Elektryczne – energia magazynowa jest w polu magnetycznym w superkondensatorach.
Spośród wymienionych rodzajów magazynów energii magazyny elektrochemiczne są najczęściej spotykanym na rynku rozwiązaniem w gospodarstwach domowych – wyprodukowaną nadwyżkę energii kumuluje się w bateriach i akumulatorach w stacjonarnych magazynach energii. Z kolei właściciele rozbudowanych systemów fotowoltaicznych (np. wielkich farm solarnych) potrzebują odpowiedniej pojemności magazynu energii – w ich przypadku popularnymi magazynami energii są te wykorzystujące mechaniczne i chemiczne magazynowanie.
Jak działa magazyn energii?
Większość magazynów energii spopularyzowanych na rynku wykorzystuje do magazynowania wytworzonej energii akumulatory, które pozwalają na wielokrotne ich ładowanie i użytkowanie, dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym.
Działanie magazynu energii charakteryzuje się jednak też powstawaniem negatywnych reakcji ubocznych, które sprawiają, że po kilkudziesięciu latach użytkowania magazynu energii, pojemność jego się zmniejsza.
Dostępne na rynku magazyny elektrochemiczne w swojej technologii magazynowania energii wykorzystują akumulatory o różnej budowie: akumulatory litowo-polimerowe, niklowo-kadmowe oraz najczęściej używane: akumulatory kwasowo-ołowiowe.
Magazyny litowo-jonowe charakteryzują się najniższą wagą akumulatorów i wysoką gęstością mocy, co daje możliwość ładowania dużymi prądami urządzeń nawet o małej pojemności. Dzięki temu są one wykorzystywane w samochodach elektrycznych i mobilnych urządzeniach elektronicznych (laptopy, telefony komórkowe).
Systemy magazynowania energii a nadwyżki energetyczne
Istnieją trzy rozwiązania, które stosuje się podczas gospodarowania nadwyżkami wynikającymi z produkcji energii w oparciu o odnawialne źródła – jedno z nich zakłada wykorzystanie magazynu energii:
- Nadwyżki energii mogą być oddawane do sieci elektroenergetycznej na podstawie cen rynkowych lub – w przyszłości – giełdowej stawki godzinowej.
- Nadprodukcję można próbować zminimalizować poprzez zoptymalizowanie domowego zużycia energii w stosunku do energii produkowanej, a więc zwiększyć bieżące zużycie energii elektrycznej (pompa ciepła, ładowanie samochodu elektrycznego).
- Nadwyżkę energii można również magazynować w osobnym urządzeniu (wówczas magazyn energii może być np. akumulatorem do instalacji fotowoltaicznej) i wykorzystać ją, gdy naturalnie pojawi się większe zapotrzebowanie na prąd – do tego właśnie służy magazyn energii.
Magazyn energii elektrycznej – dla kogo?
Odpowiedniego magazynu energii potrzebują nie tylko prężnie działający przedsiębiorcy, ale również rolnicy czy właściciele gospodarstw domowych, którzy zainwestowali w instalację fotowoltaiczną.
Domowe magazyny energii
Dzięki magazynom energii prosumenci korzystający z domowej instalacji fotowoltaicznej, mogą przechowywać nadwyżki wyprodukowanej energii i wykorzystywać ją wtedy, gdy panele solarne jej nie produkują – to świetny krok do uzyskania wysokiej samowystarczalności energetycznej. Magazyn energii utrzyma wówczas zasilanie, nawet w przypadku awarii u lokalnego dostawcy prądu. Zasady użytkowania magazynu energii są bardzo proste a urządzenia magazynujące są praktycznie bezobsługowe.
Magazyny energii dla gospodarstw rolnych
Rozwijające się dynamicznie gospodarstwa rolne inwestują w mechanizację działalności, aby zwiększyć swoje zyski. Wraz z tym trendem rośnie również zapotrzebowanie na energię elektryczną, a tym samym – koszty utrzymania gospodarstwa rolnego. Biorąc pod uwagę rosnącą cenę energii, dla wielu rolników montaż instalacji fotowoltaicznych, magazynu energii oraz pompy ciepła staje się ekonomicznym rozwiązaniem. Ze względu na charakter działalności rolniczej, przedsiębiorcy ci nie mogą dopuścić do przerw w dostawie energii – magazyny energii stanowią więc dla nich źródło energetycznego zabezpieczenia, które pokrywa zarówno bieżące potrzeby, jak i pozostaje do dyspozycji w sytuacjach awaryjnych.
Magazyny energii dla firm
Firmy, które posiadają instalację fotowoltaiczną pozwalającą im osiągnąć niezależność wobec rosnących cen prądu, również interesują się zakupem magazynów energii, ze względu na niestabilne warunki atmosferyczne i zakłócenia występujące w sieci energetycznej dotychczasowego operatora.
W firmach, które prowadzą zautomatyzowany proces technologiczny, podłączenie magazynu energii skutecznie zabezpiecza przedsiębiorstwo przed przerwami w dostawie prądu lub spadkami napięcia, które mogą być bardzo kosztowne w skutkach.
Oferowane przez nas magazyny energii zapewniają klientom:
- możliwość regulowania mocy i napięcia w przypadku niestabilnej pracy OZE,
- pokrycie najwyższego obliczonego zapotrzebowania,
- zminimalizowanie zakłóceń, które mogą wpływać na obniżenie jakości energii,
- wyeliminowanie skutków przeciążeń sieci.
Ile kosztuje magazyn energii?
Klienci pytają nas o kalkulację kosztów instalacji magazynu. Wszystkie magazyny energii wyceniamy indywidualnie, ponieważ do precyzyjnego określenia kosztu magazynu energii, potrzeba wielu szczegółowych ustaleń:
- jaka potrzebna jest niezbędna pojemność magazynu oraz moc magazynu energii wyrażana w kVa,
- warunki instalacji magazynu energii: jak trudno będzie w danym miejscu przyłączyć magazyn energii,
- jaki rodzaj technologii magazynowania energii będzie najkorzystniejszy dla klienta,
- jakie klient ma oczekiwania w zakresie żywotności oraz dopuszczalnego poziomu rozładowania magazynu,
- czy urządzenie będzie można rozbudować bez konieczności jego wymiany,
- jak powinien wyglądać schemat elektryczny magazynu energii,
- czy oprócz magazynu energii konieczny jest montaż domowego systemu zarządzania energią,
- czy klient ma dodatkowe życzenia, związane z wyglądem magazynu energii (kolor, design): na przykład magazyn energii może być umieszczony wewnątrz budynku biurowego lub mieszkalnego i właściciel chciałby, aby urządzenie to wyglądało estetycznie.
Koszt magazynu przydomowej instalacji
Aktualnie ceny domowych magazynów energii o pojemności od ok. 3 kWh do ok. 10 kWh producenci magazynów energii szacują na około kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najbardziej kosztownym elementem magazynu energii jest odpowiednio duży moduł bateryjny.
Jak wybrać magazyn energii?
W przypadku, gdy klienci są posiadaczami instalacji fotowoltaicznej, zużywają na własne potrzeby prawdopodobnie tylko około 30% wyprodukowanej energii. Magazyn energii służy w takim przypadku przechowywaniu nadwyżki energetycznej, która może zostać wykorzystana wtedy, gdy panele solarne nie działają efektywnie (np. w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych). Parametry magazynu energii, który ma być podłączony do istniejącej fotowoltaiki, należy dobrać w zależności od tego, czy jest ona przyłączona do sieci energetyki, czy nie.
1. Instalacja niepodłączona do sieci publicznej
W tej sytuacji, jeśli właściciel instalacji chce korzystać z urządzeń elektrycznych wtedy, gdy panele solarne nie produkują energii, ma możliwość pobierania prądu z zasobnika lub generatorów prądotwórczych. Taka niepodłączona instalacja fotowoltaiczna generuje dużo mocy, dlatego wykorzystywana jest przede wszystkim w sezonowych domkach, na działkach rekreacyjnych czy łodziach. Magazynem energii dla systemów autonomicznych są akumulatory z regulatorem.
2. Instalacja przyłączona do publicznej sieci energetycznej
Przepływ prądu pomiędzy użytkownikiem instalacji fotowoltaicznej a siecią publiczną jest monitorowany przy pomocy licznika energii, który wskazuje, ile prądu wyprodukował dany użytkownik, a ile pobrał lub odesłał do sieci. Aby konieczność poboru prądu ograniczyć do minimum, właściciele instalacji fotowoltaicznej decydują się na uruchomienie magazynu energii. Jedynie nocą zdarza się, że użytkownik ładuje magazyn prądem z sieci.
Na co zwrócić uwagę, wybierając magazyn energii – żywotność magazynów energii
Wybierając magazyn energii, trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- pojemność akumulatora – gdy inwestor planuje zakup magazynu energii, pojemność wyrażona w kWh to dla niego cenna informacja: tyle magazyn energii będzie w stanie oddać z pełni naładowanego akumulatora (na potrzeby gospodarstw domowych wybiera się zazwyczaj magazyny o pojemności 5-10 kWh).
- ilość pełnych cykli – pełnym cykl to operacja pełnego naładowania i następnie rozładowania akumulatora. Ilość takich cykli powinna zawierać specyfikacja techniczna magazynu energii i gwarancja magazynu energii udzielana przez producenta.
- wielkość urządzenia/urządzeń – dokumenty dotyczące różnego typu magazynów energii wskazują również, jakie wymagania muszą być spełnione podczas wyboru lokalizacji montażu magazynu; inne są dla akumulatorów litowo-jonowych, a inne np. dla litowo-żelazowo-fosforanowych.
Od tych czynników zależy również cena magazynu oraz jego instalacji.
Magazynowanie energii – dlaczego warto?
Montaż niektórych magazynów energii jest korzystny przede wszystkim dla właścicieli planujących także inwestycję w instalację opartą na odnawialnych źródłach energii lub posiadających już taką infrastrukturę energetyczną. To także dobre rozwiązanie, jeśli tam, gdzie funkcjonuje magazyn energii, nie ma odpowiedniej mocy przyłączeniowej lub tam, gdzie inwestor planuje np. zbudować stację ładowania samochodów elektrycznych.
Zapewnij sobie zasilanie awaryjne – zalety domowych magazynów energii
- możliwość maksymalnego wykorzystania wytworzonej energii i zwiększenia bieżącego zużycia bez obaw o aktualną cenę sprzedaży energii,
- niezależność energetyczna – magazyn energii umożliwia zużycie energii elektrycznej w dowolnym czasie, a nie tylko podczas jej produkcji przez panele fotowoltaiczne,
- elastyczność pod względem wyboru lokalizacji urządzenia – obecnie magazyn energii można zainstalować również tam, gdzie nie ma dostępu do publicznej sieci energii (działka rekreacyjna, łódź),
- stabilna moc instalacji, która dzięki wsparciu magazynu energii, w przypadku awarii sieci energetycznej gwarantuje własne zasilanie z akumulatorów, które magazyn energii posiada,
- na korzyść magazynów energii przemawia także eliminacja drgań obniżających jakość energii oraz przeciążeń,
- energia wytworzona za pomocą OZE i przechowywana w magazynach energii jest ekologiczna.
To wszystko czyni zakup magazynu energii opłacalnym przedsięwzięciem.
Pamiętaj! Jeśli nie masz magazynu energii, wyprodukowaną przez Twoją instalację nadwyżkę prądu oddajesz do sieci ogólnej. Magazyn energii spowoduje, że uzyskasz możliwość wykorzystania jej w 100% na swoje potrzeby. Już niedługo magazyny energii prawdopodobnie staną się nieodłącznym elementem domowych i firmowych instalacji energetycznych – nie czekaj na ostatni moment i dowiedz się, jak zabezpieczyć swoją energetyczną przyszłość już dzisiaj.
Zapraszamy serdecznie do kontaktu
Zapraszamy serdecznie do kontaktu, żadne zapytanie nie pozostanie bez odpowiedzi!
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi materiałami video, w których znajdą Państwo więcej informacji na temat naszej firmy oraz innych usługach, które oferujemy!