Pompy ciepła w Żorach
W momencie budowy każdego domu stajemy przed odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób go ogrzać. Myśląc o tym, na pewno rozważamy różnego rodzaju kotły grzewcze. Warto jednak pomyśleć, o tak zwanej pompie ciepła. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym ona jest, jak działa oraz czy warto zastanowić się nad jej montażem. Pod kątem szerokiego dostępu, jest to stosunkowo nowe rozwiązanie. Gdybyś był zainteresowany zgłębieniem tematu bądź po prostu instalacją pompy ciepła, skontaktuj się z nami. Działamy na terenie Żor i okolic.
Pompy ciepła – czyste źródło energii dla Twojego domu
Pompy ciepła na, przestrzeni ostatnich lat cieszą się coraz mocniejszą pozycją w branży grzewczej. Wiele zalet, jakie przemawia za takim systemem grzewczym, pozwala producentom na coraz to śmielszą ekspansję. Mocnym wyróżnikiem pomp ciepła na tle innych form ogrzewania jest korzystanie z tak zwanych odnawialnych źródeł energii. . Jest to szczególnie ważne, jeśli pod uwagę wziąć troskę o środowisko, w którym żyjemy. Pomimo ogromnej uwagi, jaką przykładamy do ekologii, to nie możemy zapominać o aspekcie ekonomicznym. Jednak i on radzi sobie tutaj doskonale.
Czym są pompy ciepła?
Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi niskotemperaturowymi, które energię pozyskują z odnawialnych źródeł. Mamy do wyboru powietrze, wodę bądź grunt. Jeżeli chodzi o ogrzewanie budynku, to schemat jest identyczny, jak w przypadku centralnego ogrzewania, różni się jedynie sam sposób wytworzenia ciepła. Dodatkowo pompy ciepła wyróżnia współczynnik COP. Jest to relacja pomiędzy mocą grzewczą, którą pompa wytwarza, a ilością energii, której potrzebuje, by ją uzyskać. Kotły grzewcze, by uzyskać 1 kW energii, potrzebują pobrać podobną ilość prądu. W przypadku pomp ciepła współczynnik ten oscyluje pomiędzy 2,99, a 4,2 kW energii grzewczej. Innymi słowy, 1 kW energii elektrycznej, wytwarza między 2,99, a 4,2 kW energii cieplnej. Jest to więc ponad trzykrotna oszczędność.
Zalety pomp ciepła
Jakie są więc zalety montażu pomp ciepła? Do najważniejszych możemy zaliczyć:
• Ekologia – pompy ciepła dostarczają tak zwaną czystą energię, gdyż nie wymagają spalania paliw kopalnych,
• Niskie koszty eksploatacji,
• Prosty i szybki montaż,
• Praktycznie brak obsługi,
• Długa żywotność pomp ciepła – producenci deklarują aż do 30 lat,
• Brak potrzeby składowania paliwa grzewczego, a więc spora oszczędność miejsca.
Trzy rodzaje pomp ciepła
Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła ze względu na źródło pozyskiwania energii cieplnej:
• Pompa ciepła powietrze – woda – jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj pomp w naszym kraju. Energia pozyskiwana jest z powietrza. Montaż tej pompy jest bardzo prosty, a koszty poniesione na inwestycję, zwracają się najszybciej.
• Gruntowe pompy ciepła – zasilane są ciepłem pozyskiwanym z gruntu. Ich największą zalet jest wysoka stabilność pracy. Wysokie wahania temperatur nie mają tutaj większego znaczenia.
• Pompa ciepła Woda – woda – korzysta z energii pozyskiwanych z wód gruntowych poprzez tak zwaną studnie czerpalną. Jeśli ciek wodny jest silny, pompa ciepła typu woda-woda jest najefektywniejsza.
Jeśli planujesz montaż pompy ciepła na terenie Żor bądź okolicy, to skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.