Pompy ciepła w Piekarach Śląskich
Jeżeli projektujesz lub budujesz dom, zapewne zastanawiasz się nad sposobem jego ogrzania. Rynek dostarcza nam wiele rozwiązań, które możemy wybrać pod kątem naszych preferencji i stylu życia. Jednym z nich jest pompa ciepła. Niemal niewymagające obsługi urządzenie, którego działanie oparte jest na poborze energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii, a następnie transportowane do systemu centralnego ogrzewania w naszym domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła, to skontaktuj się z naszym DZIAŁEM SPRZEDAŻY, a my udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji. Działamy na terenie Piekar Śląskich i najbliższej okolicy.
Działanie pomp ciepła
Działanie pompy ciepła jest dość proste, choć zrozumienie mechanizmów pracy, może wydawać się skomplikowane. W sporym uproszczeniu można powiedzieć, że wykorzystuje ona ciepło pobierane z wody, gruntu, bądź cieków wodnych. Pompy ciepłą zabudowane są z dwóch części. Źródła dolnego i górnego. Źródło dolne to ta część, która znajduje się przed pompą, górne natomiast, jest odbiornikiem ciepła. Chodzi tutaj o np. Ogrzewanie podłogowe. By całość sprawnie działała, czynnik roboczy, a więc mieszanina cieczy i gazu, trafia do parownika, gdzie ulega odparowaniu. To tutaj dochodzi do odbioru ciepła z dolnego źródła. Sprężarka zasysa czynnik roboczy, gdzie jego ciśnienie i temperatura wzrastają. Kolejnym etapem jest transport energii cieplnej do źródła górnego, gdzie dochodzi do jego skroplenia. Na koniec, dzięki zaworowi rozprężnemu, redukuje się ciśnienie wraz z temperaturą czynnika roboczego i odsyła go z powrotem do gruntu, odzyskując utraconą energię. Warto tutaj skupić się na tak zwanym czynniku COP, czyli jednym z koronnych argumentów przemawiających za montażem pomp ciepła. COP to stosunek energii cieplej produkowanej przez urządzenie, do energii elektrycznej, jaką musi ono zużyć do jej produkcji. W przypadku pomp ciepła współczynnik ten oscyluje pomiędzy 2,99, a 4,2. Oznacza to, że z 1 kW energii elektrycznej, pompa ciepła może wyprodukować od 2,99 do 4,2 kW energii cieplnej. Dla porównania standardowe kotły grzewcze współczynnik COP mają równy około 1. Widać więc kolosalną różnicę w efektywności prac.
Czym od siebie różnią się pompy ciepła?
Pompy ciepła możemy podzielić na trzy kategorie, biorąc pod uwagę źródło energii cieplnej, z której korzystają. I tak wyróżniamy pompy gruntowe, wodne oraz powietrzne. Pompy ciepła gruntowe korzystają z temperatury gruntu. Ich praca cechuje się najlepszą stabilnością, gdyż odporna jest na warunki atmosferyczne. Pompa taka jest w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Pompa ciepła wodna jest z kolei urządzeniem, które może pochwalić się najlepszą efektywnością, pod warunkiem że ciek wodny, z którego korzysta, jest odpowiednio silny. Jeśli chodzi o pompy ciepła powietrzne, to jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ze względu na łatwość montażu i relatywnie szybki zwrot z inwestycji.
Jeśli interesuje Cię montaż pompy ciepła na terenie Piekar Śląskich bądź okolic, to zadzwoń do nas, a nasi specjaliści udzielą Ci wszelkich niezbędnych informacji.